VIDINIS SEO
Būdas, kuriuo interneto svetainės puslapis yra optimizuojamas, gali turėti labai didelę įtaką bendram svetainės reitingui (jį suteikia paieškos sistemos ir lankytojai). Iš esmės, lankytojams svarbiausia svetainės turinys, o paieškos sistemos vertina tiek išorinio SEO, tiek vidinio SEO veiksnius ir jų pritaikymą interneto svetainei.
Labiausiai paieškos sistemų reitingus nulemia turinys (vidinis SEO) ir išorinės nuorodos (išorinis SEO). Šis straipsnis skiriamas išsamiam vidinio SEO ir jo veiksnių aptarimui.
- Turinys
Turinys yra tai, kas padaro interneto svetainę verta paieškos rezultatų pozicijos ir tai, dėl ko lankytojas apsilankė interneto svetainėje (ir pageidautina – praleido joje pakankamai laiko ir, prireikus, dar kartą sugrįžo). Dėl šios priežasties svetainės turinys privalo būti GERAS. O kas yra geras turinys? Vertinant iš SEO perspektyvos, geras turinys turi pasižymėti dviem svarbiausiais požymiais – būti paklausus (aktualus, informatyvus bei įdomus) ir susietas su konkrečia sritimi ar tema.
Idealus turinys turi būti specifinis – atitikti konkrečią temą, būti informatyvus, aktualus, aiškus, išsamus ir itin susijęs su lankytojo užklausoje pateiktais raktiniais žodžiais. Tiesa, šalia kokybiško turinio dar turi būti tinkamos antraštės žymos (angl. Title tag) bei URL adresas (išsamiau apie juos parašyta žemiau).
Vienas iš interneto svetainės puslapių, atitinkančių paieškos sistemų reikalavimus ir palankiai vertinamas lankytojų – Vikipedijoje pateikiamas „Super Mario“ žaidimo aprašymas (lietuviškoje Vikipedijos versijoje dauguma baigtinių subjektų aprašymų atitinka SEO reikalavimus ir yra pelnę vartotojų prielankumą).
Šis turinys puikiai vertinamas dėl kelių priežasčių. Pirma, jis unikalus (tai gerai vertina paieškos sistemos) ir išsamus (tai gerai vertina lankytojai). Antra, turinys tikslus ir konkretus, atitinantis raktinį žodį „Super Mario“.
Neskaitant turinio, šis interneto svetainės puslapis turi puikią struktūrą, t. y. gerą informacijos išdėstymą – antraštės žymą ir URL adresą. Beje, pastarieji vidinio SEO veiksniai yra taip pat labai svarbūs, todėl turi būti aptarti išsamiau.
2. Antraštės žymos (angl. Title tag)
Tai antrasis, po turinio, vidinio SEO veiksnys. Antraštės žyma – tekstas, kurį pirmiausia vartotojas pamato gavęs paieškos rezultatus.
Net jei interneto svetainė užima aukštas pozicijas paieškos rezultatų puslapyje, to neužtenka, kad lankytojas ant jos spusteltų – antraštė turi sudominti ir atitikti lankytojo užklausoje pateiktus raktinius žodžius.
Kalbant apie antraštės žymas, svarbu akcentuoti, kad reikšminga yra ir žiniatinklio naršyklė.
Unikalūs ir lengvai suprantami pavadinimai, kuriuose įtraukti svarbūs raktiniai žodžiai, padeda lankytojams neužmiršti turinio.
- URL
Vienas iš vidinio SEO tikslų – užtikrinti, kad interneto svetainės kategorijų hierarchija atsiskleistų URL adrese, kuris yra labai svarbus tuomet, kai nustatoma, ar svetainė atitinka paieškos sistemų reikalavimus. Be to, tinkama URL struktūra yra reikalinga ir pravarti pačioms paieškos sistemoms – ji leidžia suprasti svetainės svarbą, turinį ir padeda paieškos sistemų robotams lengviau atlikti svetainės nuskaitymo procesus. Todėl siekiant tvarkingos interneto svetainės struktūros, būtina puslapiams suteikti tinkamus pavadinimus.
- Pateikiamų vaizdų optimizavimas
Vaizdams (nuotraukoms, paveikslams) turi būti atskirai priskirtas failo pavadinimas ir unikalus ALT kodas. Taip pat privalu, kad svetainėje naudojami vaizdai būtų tinkamo formato, sietųsi su svetainės (ar puslapio) tema, bet neužgožtų turinio.
Dabar, kai jau svarbiausi vidinio SEO veiksniai atskleisti, galima drąsiai vertinti interneto svetaines ir jų tinkamumą tiek paieškos sistemoms, tiek lankytojams.
Palyginimui, pateikiame blogai optimizuotos interneto svetainės pavyzdį.
Šią interneto svetainę paieškos sistemos reitinguoja labai prastai. Nors čia yra tinkama antraštės žyma ir vaizdai, tačiau bendrai dizainas vertinamas silpnai, turinys taip pat neišsamus, nesusietas su raktiniais žodžiais ir kelia abejonių dėl savo unikalumo. Tokia svetainė kuria ir yra susijusi su prasta (neigiama) vartotojų patirtimi. Anksčiau matytą Vikipedijos pavyzdį paieškos sistemos vertina geriau, suteikia tai interneto svetainei aukštesnius reitingus.
Beje, įrodyta, jog per 8 sekundes reikia paveikti lankytoją, kad šis norėtų ilgiau pasilikti interneto svetainėje. Tai reiškia, kad kuo įdomesnis ir vertingesnis svetainės turinys, tuo didesnis lankytojų įtraukimo rodiklis – jie praleis daugiau laiko interneto svetainėje ir gaus geresnę patirtį.
Trumpai tariant, profesionaliai interneto svetainei reikia kokybiškai atliko vidinio SEO: tikslinės ir specialios temos (įtraukta subjekto antraštės žyma, įtrauktas subjekto URL adresas, įtraukti vaizdai ir keletą kartų turinyje paminėta pagrindinė tema), unikalus turinys, nuorodos į tam tikros kategorijos (jei svetainėje tokių yra) puslapį ir nuoroda į pagrindinį puslapį.